Czarny, czerwony, beżowy trencz burberry

Spośród wielu popularnych fasonów płaszczy, które na stałe weszły do kanonu współczesnej mody należy wyróżnić przede wszystkim wygodne parki z kapturem oraz przejściowe trencze. Szczególnym zainteresowaniem wciąż cieszy się klasyczny beżowy trencz burberry, który może poszczycić się dość ciekawą historią.

Trencz został zaprojektowany ponad sto lat temu jako tradycyjny płaszcz wojskowy. Jak się jednak okazuje, ten krój płaszcza nie powstał pod wpływem nagłego olśnienia projektanta, ale został stworzony na specjalne zamówienie. Sama nazwa „trencz” wywodzi się od angielskiego słowa „trench”, oznaczającego rów bądź okop.

Klasyczny beżowy trencz został zaprojektowany przede wszystkim na potrzeby brytyjskich oficerów, którzy szukali praktycznego i zarazem niezwykle wygodnego okrycia. Strój ich zdaniem miał być przy tym ekstremalnie wytrzymały i wysoce funkcjonalny. W ten sposób powstał trencz, który zaprojektował Thomas Burberry. Płaszcz przez niego stworzony chronił nie tylko przed kurzem i pyłem, ale również przed angielską wilgocią.

Funkcjonalny trencz bardzo szybko zyskał zainteresowanie – nie tylko ze strony mężczyzn, ale i kobiet. Ten krój płaszcza cechował się specyficzną metalową sprzączką przy pasku, na której można było powiesić uzbrojenie. Ponadto płaszcz ten posiadał dwa charakterystyczne rzędy guzików, które miały zapewniać maksymalną ochronę przed wyżej wymienionymi czynnikami oraz przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Thomas Burberry swój słynny płaszcz uszył pierwotnie z bawełnianej tkaniny o ukośnym, ale bardzo gęstym splocie. Trencz początkowo był postrzegany głównie jako męska część garderoby, ale to właśnie docenienie tego płaszcza ze strony kobiet wyniosło go na sam szczyt popularności. Dzisiaj w sprzedaży można znaleźć czarne, czerwone i beżowe trencze, które znakomicie sprawdzają się do noszenia na różnego rodzaju okazje.

Trenczowe płaszcze są bardzo często nazywane także prochowcami. Tego rodzaju okrycia największą popularnością cieszyły się przede wszystkim w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wówczas za najmodniejsze prochowce uznawano te w jasnych, stonowanych kolorach – w takich też barwach okrycia te goszczą w naszych szafach po dzień dzisiejszy.

Prochowiec może być noszony zarówno wiosenną, jak i jesienną porą. W modzie są przede wszystkim te płaszcze, które szyje się z największą dbałością o każdy szczegół – mogą być wykonywane z grubszych bądź nieco lżejszych tkanin. Początkowo prochowiec, jako typowy angielski płaszcz, był natomiast szyty z naturalnego, gumowego materiału najlepszej jakości. Dzisiaj natomiast na topie są prochowce lekkie i praktyczne, z kieszeniami oraz klasycznym paskiem.